Analiza 1. kola – Salahov ples

09/15/2020 0 FPL od A do Š ,

Prvo kolo nove sezone se završilo, a kao što i to uvek biva, iz fantazi perspektive je donelo dosta radosti, ali i tuge za FPL menadžere.

No, Fantalytics tim će nakon svakog kola analizirati sve mečeve posebno, a ovo će biti od velike koristi pogotovo za one fantazi menadžere koji nisu stigli da pogledaju neku utakmicu.

FULAM – ARSENAL

Na samom otvaranju sezone susreli su se Fulam i Arsenal. Kao što smo i spomenuli u našoj analizi Parkerove bande sa Krejven Kotidža, odbrana Fulama je i više nego diskutabilna.

Čini se da je Arsenal sa pola snage došao do ubedljive pobede od 3-0. Igrač meča je, bez dileme, bio Wilian (8.0m). Čak 3 asistencije, doduše iz samo 3 kreirane šanse, neće uvek biti takav slučaj. Dva šuta, od kojih jedna stativa iz slobodnog udaraca što je dobra indikacija da će Brazilac izvoditi i prekide. Sve u svemu, ukoliko ne možete da priuštite Aubu (12m), Willian je igrač koji ima ogroman value i preko koga možete da “pokrijete” Arsenal.

Gabonac koji je bio i najpopularniji kapiten u fantazi svetu za prvo kolo uspeo je da postigne lep gol i imao 3 šuta od kojih 2 u okvir.

Valja spomenuti i da je Arsenal dozvolio najmanje šuteva svom protivniku od svih ekipa, njihova odbrana je delovala dosta sigurno, no ipak je u pitanju bio Fulam koji je u ovom meču bio potpuno bezopasan. Mitrović (6m) je odigrao samo 27 min i nije uspeo ozbiljnije da ugrozi gol “Tobdžija”.

KRISTAL PALAS – SOTON

Utakmica u kojoj se mnogo više očekivalo od “Svetaca” koji su odigrali utakmicu ispod željenog nivoa i izgubili sa 1-0, a jedini gol je postigao Wilfred Zaha (7.0m). Fudbaler iz Obale Slonovače je imao još 2 šanse, a jedan gol mu je i poništen zbog ofsajda. Palas je rano postigao gol i onda nametnuo svoju klasičnu igru sporog fudbala i dobre defanzive.

Sautempton gotovo bezopasan u prvom poluvremenu, u drugom se jesu trgli i propustili nekoliko dobrih šansi, pre svih Che Adams (6.0m) koji nije imao sreće i na kraju završio sa 2 poena i iako je imao samo 1 šut i 1 kreiranu šansu, obe situacije su bile najopasnije po gol ekipe iz Londona. Ings (8.5m) je po običaju najviše šutirao, 3 puta, no nije uspeo da savlada raspoloženog Guaitu (5m)

Walker-Pieters (4.5m) je imao dosta problema u defanzivi sa Zahom, no u napadu je kreirao lepu šansu za Ingsa i mogao lako do asistencije. Biće zanimljivo videti u sledećem kolu kako će mladi Englez izaći na kraj sa još jednim brzonogim igraćem Sonom, kada “Sveci” dočekuju Totenhem.

Teško je proceniti za ownere Adamsa i Ingsa da li ih zadržati za meč sa Spursima (koji takođe nisu izgledali dobro u prvom kolu) ili probati naći neku alternativu. Preporuka Fantalytics tima je da ukoliko imate Ingsa i 0.5 u banci, verovatno je bolje da uložite u Marsijala (9.0m) recimo.

LIVERPUL – LIDS

Definitivno derbi kola. Ekipa Marcela Bielse pokazala je, kao što smo i u analizi Lidsa najavili, da će igrati ofanzivan fudbal, sa dosta presinga, te da neće spuštati gard ko god da se nalazi sa druge strane, makar to bio i aktuelni šampion Engleske.

Igrač koji je definitivno obeležio prvo kolo je Mohamed Salah (12m) sa het-trikom i ukupno 20 osvojenih FPL poena učinio je vikend prelepim sve one koji su dali kapitensku traku. Egipćanin je postigao dva gola, doduše oba iz penala, ali je imao 9 šuteva na gol, od čega 8 iz šesnaesterca. Bila je ovo druga najefikasnija utakmica za Salaha iz fantazi perspektive nakon meča sa Bornmautom u sezoni 18/19 kada je upisao 21 poen.

Treba naglasiti da je Sadio Mane (12m) odigrao dosta tihu utakmicu, bez šuta u okvir gola. Takođe, Liverpulova odbrana je odigrala jako neubedljivo i ovo je sedmi uzastopni meč u Premijer ligi (računajući i Komjuniti Šild) u kojem je odbrana “Crvenih” kapitulirala.

Sa druge strane, Lids je odigrao meč za svaku pohvalu. Tri gola u gostima aktuelnom šampionu i Bielsina četa nijednog trenutuka nije pomislila da se brani. Najopasniji pojedinac bio je napadač Patrick Bamford (5.6m – već mu skočila cena), koji je postigao jedan gol, imao još jednu dobru šansu i generalno ostavio bolji utisak u odnosu na skupo pojačanje iz Valensije Rodriga (6m).

Dobar utisak ostavili su i krilni igrači Costa (5.5m) i Harrison (5.5m), kao i vezista Klich (5.5m).

VEST HEM – NJUKASL

Subotnji fudbalski maraton se završio utakmicom Vest Hem – Njukasl. I jedni i drugi jesu stvarali šanse (čak po 15 udaraca ka golu na obe strane), no “Svrake” su bile konkrentnije u završnici i pobedila sa 0-2. Calum Wilson (6.5m) bio je strelac prvog kola, imao čak 4 šuta, kreirao 2 šanse i pokazao da će biti pravo osveženje u napadau Njukasla. Handrick (5m) bio je igrač utakmice sa golom i asistencijom, no jako je teško da održi ovakav nivo igre kada se pogleda njegovo kretanje na terenu i statistika (samo 1 šut i 1 kreirana šansa).

Treba obratiti pažnju i na pojačanje Lewisa (4.5m) koji je kreirao čak 3 šanse, bio vrlo aktivan u napadu i zaista nije imao sreće da zabeleži asistenciju, ali jeste klin šit + 1 bonus poen. Ukoliko se odlučite da investirate u odbranu Njukasla, on je vaš čovek.

Što se Vest Hema tiče, ponovo je najopasniji po gol bio Antonio (6.5m) koji je imao jednak broj šuteva kao i Wilson, ali nije uspeo da savlada golmana Darlowa (5m). Soucek (5m) je takođe kao po običaju šutirao, čak 3 puta i čini se da ovom momku uvek “vise” fantazi poeni u vazduhu

VBA – LESTER

Nedeljni program otvorile su “Vrećice” i “Lisice”, a nakon prilično neinteresantnog prvog poluvremena, drugih 45 minuta bili su potpuno u znaku Lestera. Prva figura meča bio je Jamie Vardy (10m) sa 2 gola i 13 FPL poena, a poput Salaha i on je dva puta bio precizan sa bele tačke. No, Engleski napadač je imao samo 2 šuta i 3 kontakta sa loptom u kaznenom prostoru “Vrećica”.

Odličan debi imao je desni bek Castagne (5.5m) koji je postigao prvi gol i sa klin šitom i bonusima svojim vlasnicima doneo 14 poena, a iako bez učinka odličnu partiju prikazao je Barnes (7m), koji je imao 5 šuteva na gol i svih 5 iz 16 metara.

Što se ekipe VBA tiče, malo toga su pokazali u ofanzivnom smislu sa samo jednim šutem u okvir gola za 90 minuta. Pereira (6m) je definitivno najopasniji pojedinac tima, tri puta je “zapretio” Schmeichelu, ali samo jednom u okvir.

TOTENHEM – EVERTON

“Karamele” su odnele čitav plen iz Londona i prikazale odličan performans. Fantastičnu asistenciju Dignea (6m) je Calvert-Lewin (7m) pretvorio u gol, a po mišljenju Fantalytics tima igrač utakmice bio je James Rodriguez (7.5m) sa 3 šuta na gol i čak 5 kreiranih šansi za svoje saigrače, pa se Kolumbijac nameće kao ozbiljna akvizicija u nastavku sezone.

Sa druge strane, “Pevci” nisu blistali, a u pojedinim delovima meča se dosta mučili. Son (9m) je imao najviše kontakta sa loptom u završnoj trećini terena od svih igrača (34), a zanimljivo je da je drugi igrač po ovom parametru levi bek Davies (5m) sa 27, a četvrti Doherty (6m) sa 20, pa treba razmisliti o bekovima Spursa u nastavku sezone.

ŠEFILD JUNAJTED – VULVS

Program u ponedeljak su otvorili momci iz Južnog Jorkšira i “Vuvkovi”. Ekipa Nuna Espirita Santa je furiozno otvorila meč i brzim golovima Jimeneza (8.5m) i Saissa (5.0m) povela sa 2-0. Kasnije su rutinski usporili igru i usresredili se na kontre, a pokazalo se još jednom da je Šefild ekipa koja ne ume da juri rezultat.

“Devetka” Vulvsa Raul je definitivno bio najopasniji fudbaler na terenu i nije imao sreće da postigne još neki gol. Čak 5 šuteva od kojih su neki bili i 100% šanse. Podence (5.5m) je zabeležio asistenciju, no iz samo jedne kreirane šanse na celoj utakmici. Saiss je svoje vlasnike obradovao golom, bonusom i klin šitom, čak 14 poena.

Šefild je stvorio nekoliko šansi, ali nijedna nije bila previše ozbiljna po gol “Vukova”. Ukoliko budu nastavili da igraju u ovakvom ritmu ništa više od borbe za opstanak ne treba očekivati od njih u nastavku sezone.

BRAJTON – ČELSI

Prvo kolo zatvorili su “Galebovi” i “Plavci”, a iako je Lampardova ekipa slavila sa 3:1 rezultat nije pravi pokazatelj odnosa snaga na terenu. Brajton je delovao odlično, imao u većem delu meča terensku inicijativu i da nije bilo Wernerovog bega i Ryanove nesmotrenosti sredinom prvog poluvremena, pitanje je kakav bi bio razvoj situacije na terenu. Brine povreda Lallane (6.5m), koji se povredio u prvom poluvremenu, a umesto njega je ušao napadač Connoly (5.5m).

Pred početak sezone mnogi su razmišljali o Werneru, Havertzu, Pulisicu, Ziyechu, a u prvi plan su iskočili Jorginho (5m) i James (5m) sa po golom i asistencijom i 12, odnosno 14 osvojenih poena. Mladi desni bek je ostavio odličan utisak, bio konstantno uključen u napade londonskog tima i biće na skeneru mnogih FPL menadžera u narednom periodu.

Što se Brajtona tiče, još jednom su pokazali da pod trenerom Potterom igraju odličan fudbal, prkosili su svih 90 minuta Čelsiju, a FPL akvizicije koje bi trebalo uzeti u razmatranje su strelac gola Trossard (6m) i naročito desni bek Lamptey (4.5m), koji je poput Jamesa, bio konstantno produktivan i prodoran u napadu.